fbpx

Segregacja odpadów w kuchni

9 października, 2012

Część populacji, nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym problemem jest segregacja odpadów, zwłaszcza w kuchni. Ilość produkowanych przez człowieka odpadów można zmniejszyć, poprzez segregację. Zatem podpowiemy jakie kosze są dostępne do montażu w meble kuchenne. Ale najpierw trochę ciekawostek.

Segregacja odpadów w kuchni – co to jest zasada 3R

W Polsce wytwarza się 135 milionów odpadów rocznie, w tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe, a 11 milionów ton to odpady komunalne. Średnio każdy Polak wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych rocznie. Biorąc pod uwagę Unię Europejską liczba kilogramów na osobę wynosi 360-620. Trudno wyobrazić sobie piętrzące się ogromne hałdy śmieci. Aby zmniejszyć te przerażające liczby i nie zrzucać problemu odpadów na następne pokolenia trzeba zastosować zasadę 3R – segregacja odpadów zasada 3R. Co to jest zasada 3R ?

Reduce – unikanie powstawania odpadów. Przede wszystkim kupuj odpowiedzialnie, a więc to co jest ci niezbędne. Zamiast korzystać z reklamówek zabierz na zakupu torbę wielokrotnego użytku. Reuse – wielokrotne wykorzystanie odpadów. Nie wyrzucaj zbędnych rzeczy, ubrań, sprzętu gospodarstwa domowego, tylko przekaż potrzebującym. Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych. Recycle – odzysk surowców wtórnych. To ostateczność. Produkt niezdatny do dalszego użytku powinien być przetworzony. Korzystaj z pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci, przed wyrzuceniem, pamiętaj o zgnieceniu kartonika bądź butelki. Idealnym rozwiązaniem w kuchni jest szuflada zlewozmywakowa z wykorzystaniem pojemników do segregacji.

Kolejność nie jest tutaj przypadkowa. Najlepsze dla środowiska jest ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie, czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Natomiast ich racjonalne przetwarzanie, ograniczy obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.

Warto używać zasad ekologicznego podejścia do surowców i energii, przecież chodzi tu o NASZĄ planetę.

Kosze do segregacji odpadów w kuchni

Kosze wstawiane do szuflady

Szuflada pod zlewozmywakiem w kuchni jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, dlatego kosze wstawiane do szuflady są najpopularniejszym rozwiązaniem. Stąd też producenci prześcigają się, wprowadzając na rynek nowe produkty.

I tak w zależności od szerokości szuflady montowanej w kuchni, należy odpowiednio dopasować segregację na odpady. Ciekawą ofertę koszy do segregacji odpadów posiadają firmy Peka oraz Franke.

Kosze z mocowaniem frontu

W dużej mierze są to sortowniki z pojemnymi, wysokimi pojemnikami, które są stosowane w szafce obok zlewozmywaka. Niestety ich wysokość ma wpływ na to, że nie mogą być wstawione do szafki pod zlewem. Sortownik zintegrowany z frontem szafki działa podobnie jak inne szuflady w kuchni.

Wybór sortowników jest duży. Ważne, aby dopasować kosze do naszych potrzeb, już na etapie projektowania kuchni.