fbpx

Rośliny i zioła w kuchni – aranżacje

31 października, 2012

Kuchnie z zielonymi roślinami w doniczkach są bardzo przyjemnym akcentem dekoracyjnym . Kuchnia jest dla wielu z nas bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, gdzie rozmawiamy z bliskimi, przygotowujemy i spożywamy wspólne posiłki, i choć żyjemy w ciągłym biegu, to i tak dużo czasu spędzamy w kuchni. Otóż rośliny i zioła w kuchni, to doskonały pomysł.

Rośliny zielone w kuchni

Kuchnie w minionych latach były ponure, ciemne i zakopcone. Współczesna aranżacja wnętrza bazuje na jednym dominującym kolorze, lub łączy neutralną biel z innym odważnym odcieniem. Rośliny zielone pasują do każdego stylu kuchni. Postawienie na dekoracje roślinne w kuchni sprawdzi się w każdym pomieszczeniu z oknem. Niestety bywają kuchnie bez okien. Rośliny bez światła słonecznego nie będą zielone, a z czasem obumrą.

Aby rośliny ozdobiły meble kuchenne, możemy dobierać je na zasadzie podobieństwa barw, bądź na zasadzie kontrastu. Do jasnego pomieszczenia w kuchni pasują kwiaty o ciemnych liściach i odwrotnie, możemy również eksperymentować z kolorami donic oraz pojemników.

W jasnych i przestronnych wnętrzach rośliny są najpiękniejszą ozdobą. Odpowiednim miejscem dla roślinności jest parapet okienny, zwłaszcza dla roślin lubiących dużo światła np. kaktusów, pelargonii i trzykrotek. Pamiętajmy żeby nie umieszczać roślin na półkach lub szafkach w pobliżu kuchenki, ze względu na podwyższoną temperaturę w czasie gotowania.

rośliny zielone w kuchni na półce
Rośliny i zioła w kuchni

Zielone rośliny dobrze prezentują się w naczyniach użytkowych, już nie wykorzystywanych w codziennym użytku np. foremki ze stali, wazy, czy stare donice. Ale przede wszystkim, najpiękniej prezentują się sukulenty w słojach, i to wspaniale skomponowane przez osoby wykwalifikowane. Tak jest, polecam kwiaciarnie do wykonania takich ozdób.

Zioła w kuchni

Meble kuchenne udekorują także rośliny zielarskie m.in. bazylia, majeranek, mięta, pietruszka, szczypiorek, lawenda, kolendra, tymianek, szałwia lekarska i rozmaryn lekarski. Zioła zielarskie w doniczkach świetnie nadają się do kuchni, ponieważ zawsze świeże i pachnące wzbogacą smak naszych potraw.

Rośliny i zioła w kuchni

Podsumowując, rośliny i zioła w kuchni stwarzają w pomieszczeniu przyjemną aurę.

P.S. Aby rośliny i zioła pięknie rosły w kuchni, pamiętaj o podlewaniu i odpowiednim oświetleniu.