fbpx

Pokój dla ucznia – aranżacje, inspiracje i pomysły

20 maja, 2015

Styl pokoju dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Chyba najważniejszej zmiany dokonujemy kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. To właśnie jest ten czas, gdzie pokój dla ucznia musi być bardziej funkcjonalny, niż ładny. W takim bądź razie, jak urządzić pokój dla ucznia?

Jak urządzić pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia – biurko najważniejsze

Biurko jest jednym z najważniejszych mebli, dlatego projektując je dla dziecka bierzemy pod uwagę jego położenie. Ustawiamy je tak, aby światło dzienne wpadało z lewej strony dla osoby praworęcznej, z prawej strony dla osoby leworęcznej. Często ze względu na wymiar pomieszczenia, bądź istniejące już meble w pokoju, po prostu nie da się dopasować ustawienia biurka do światła dziennego. Wówczas z pomocą musi przyjść oświetlenie sztuczne. Biurko z reguły będzie służyło wiele lat, więc dla ergonomicznej pracy przy nim, warto kupić krzesło z regulacją wysokości.

Duże, wygodne biurko, przy którym nie tylko są odrabiane prace domowe, ale spotykają się przy nim również koleżanki. Po prawej stronie biurka jest szafa na ubrania, natomiast po lewej szuflady oraz ozdobne półki.

Powiedzmy, że ustawienie w pokoju jednego biurka to nie sztuka. Jak zaprojektować pokój, kiedy użytkować go będą dwaj bracia?

Wypełnienie przestrzeni nad biurkiem

Wiadomo że przestrzeń nad biurkiem, z reguły jest nie wykorzystana. Ale warto zapełnić tę pustkę, zwłaszcza jeśli każdy centymetr jest na wagę złota. Można powiesić na wolnej ścianie tablicę magnetyczną, organizer, półki na ozdoby, ale godne uwagi będą dizajnerskie szafki. Dla przykładu z dekoracyjnym frontem, na którym prawdopodobnie umieścimy każdy wzór.

pokój dla ucznia pomocniki

Oświetlenie w pokoju dla ucznia

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem. Niezastąpiona będzie lampka na biurku, z regulowanym kątem padania światła. Świetnie jeśli żarówka będzie emitowała światło zimne. Nie zapominajmy jednak o lampie sufitowej oraz lampce nocnej przy łóżku. Poniżej nocna lampka w kształcie globusa, emitująca przytłumione oświetlenie.

pokój dla ucznia lampka nocna
pokój dla ucznia biurko
Biurko w pokoju nastolatka – dodatek koloru żółtego.
biurko dla nastolatki
Wytworne biurko w pokoju nastolatki.

Pokój dla ucznia – strefa zabawy

Pokój ucznia to nie tylko miejsce nauki i odpoczynku, ale niejednokrotnie pokój spotkań i zabaw z rówieśnikami. Warto zostawić trochę przestrzeni, aby dzieci czuły się swobodnie. Zadbajmy o to, żeby uczeń miał w pokoju to co niezbędne, ale w zgodzie z jego zainteresowaniami i fascynacjami.

Jeśli chcesz urządzić pokój dla ucznia na początek roku szkolnego, nie zwlekaj do sierpnia. Aranżacja wnętrza, wykonanie z materiałów na zamówienie, to wszystko powoduje, że termin realizacji wydłuża się.

P.S. Ciekawą formą ozdobienia pokoju ucznia będzie rękodzieło np. pojemniki, szkatułki i inne rzeczy ozdobione techniką decoupage.