fbpx

Oświetlenie do kuchni – jakie oświetlenie wybrać?

5 listopada, 2012

Prawidłowe oświetlenie do kuchni jest wyznacznikiem odpowiednich warunków pracy i jest elementem dekoracyjnym kuchni. Bardzo ważne jest światło dzienne, lecz w naszym klimacie szybko robi się ciemno, a dni często bywają szare, więc duże znaczenie ma prawidłowe rozplanowanie sztucznego oświetlenia. Zatem jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Oświetlenie do kuchni – komfort pracy

Minęły już czasy, gdy w kuchniach królowała jedna lampa w centralnym punkcie sufitu.

Meble kuchenne dobrze oświetlone

Lampa taka doświetlała naszą sylwetkę, która rzucała cień na blat roboczy. W tej chwili rozmieszczenie oświetlenia planujemy już przy aranżacji kuchni, a niejednokrotnie przy budowie domu.

projektowanie kuchni oświetlenie

Już na etapie budowy, jesteśmy w stanie zaprojektować rodzaje oświetlenia. I tak, bardzo ważne będzie oświetlenie sufitowe. Dzisiaj popularnymi rozwiązaniami stają się taśmy ledowe, montowane w zabudowie z karton-gipsu. Takie rozwiązanie wypiera popularne do tej pory oświetlenie halogenowe.

W kuchni spędzamy dużo czasu przygotowując potrawy, dlatego też najważniejszym założeniem, jest doświetlenie stref roboczych. Światło musi padać na komorę zlewozmywaka, podświetlać potrawę w garnku – za ten element w zasadzie odpowiada okap. Jeszcze bardzie trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie blatu roboczego, wtedy dopiero będziemy komfortowo przygotowywać posiłki.

Meble kuchenne dobrze oświetlone

O tym jakiego rodzaju oświetlenia użyjemy w kuchni, decyduje głównie klient. Najczęściej montowane w spodzie szafek kuchennych górnych, są paski ledowe. Od charakteru wnętrza zależy, czy będzie to barwa zimna, czy ciepła, czy raczej neutralna. Podświetlenie blatu roboczego spełnia rolę użytkową – nareszcie mamy dobrą widoczność i przygotowanie posiłku, czy posprzątanie nie sprawia problemu. Natomiast jeśli chcemy uzyskać efekt dekoracyjny, montujemy paski ledowe pod blatem, bądź w listwie cokołowej.

oświetlenie do kuchni

oświetlenie do kuchni

Oświetlenie do kuchni – stół

Jakie to ważne, aby w kuchni podświetlony był również stół, przy którym wspólnie spędzamy czas. Jak to w ognisku domowym bywa, przy stole dzieje się dużo fajnych rzeczy. Zapewne dzieci niejednokrotnie odrabiały zadania domowe, nie raz siedzimy przy nim, aby sporządzić notatki, czy po prostu posiedzieć i porozmawiać. Stół w kuchni stwarza atmosferę bliskości i dlatego musi być dobrze oświetlony. Coraz częściej kuchnie otwiera się na salon lub łączy z jadalnią, dlatego instalowane tam źródła światła, powinny mieć również odpowiednie oprawy.

Oświetlenie do kuchni stół

Chcesz wiedzieć więcej o kuchni? Zapraszam …