fbpx

Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon

29 lutego, 2016

Wiemy jak ważną decyzją jest wybór sposobu aranżacji kuchni. Lepsza kuchnia zamknięta czy otwarta na salon? Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób spędzamy czas i co jest najlepszym rozwiązaniem dla nas. I oczywiście nie zastanawiamy się nad metrażem kuchni, bo wiadomo, jeśli chcemy otwartą przestrzeń, to metraż musi być „ciut” większy.

Kuchnia zamknięta – zalety

Nie wydostawanie się zapachów do pozostałej części domu, to główny argument, aby kuchnia była zamknięta. To także idealne rozwiązanie dla wirtuozów kuchni, którzy nie lubią, gdy ktokolwiek przeszkadza im podczas gotowania. Kolejnym argumentem za kuchnią zamkniętą, będzie ewentualny bałagan, którego nie mam ochoty w tym momencie posprzątać. Zamykam drzwi, a galimatias jest poza zasięgiem wzroku gości. Atutem kuchni zamkniętej jest również to, że kiedy mamy małe dzieci, chronimy je przed nadmiernym hałasem, kiedy chcemy zrobić coś w kuchni, a dzieci śpią. W kuchni zamkniętej mamy do dyspozycji więcej ścian, a to oznacza więcej miejsca do przechowywania. Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon? Tutaj przewagę ma kuchnia zamknięta.

Minimalizm po babsku

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, aby ukryć kuchnię – system HAWA.

Kuchnia otwarta na salon – zalety

Połączenie kuchni z salonem czy jadalnią otwiera przestrzeń, wprowadza więcej światła dziennego i oddechu. Kuchnia otwarta pozwala domownikom integrować się ze sobą. Kiedy przygotowujemy posiłki pozostajemy w kontakcie z osobami siedzącymi na kanapie, bądź oglądającymi telewizję. Sprzyja także łatwości konwersacji z naszymi gośćmi. Dzięki takiemu rozwiązaniu czują się zaproszeni do serca domu, atmosfera robi się bardziej przyjazna i rodzinna.

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon

Kuchnia połączona z salonem – co jest ważne?

Kiedy zdecydujesz się na kuchnię otwartą kuchnię, musisz tak ją urządzić by stała się przedłużeniem salonu. Nie dość, że takim zabiegiem powiększymy przestrzeń, to równocześnie nastanie harmonia i porządek we wnętrzach. Rozwiązanie takie wymaga postawienia na kompromis i zdecydowania się na jeden styl, którego należy się trzymać. Ważna jest spójna kolorystyka, forma mebli, a także styl dodatków. Podłoga nie jest bez znaczenia. Warto wszędzie położyć jednakową, by nie ciąć wizualnie przestrzeni. Nie bójmy się drewna w kuchni. Nie musimy kłaść terakoty, a jeśli już się na nią zdecydujemy, połóżmy ją tylko w ciągu kuchennym. Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon? Tutaj przewagę ma kuchnia połączona z salonem.

Kuchnia połączona z salonem

Kuchnia otwarta – małe wady

Otwarta kuchnia oznacza, że bałagan na blacie, czy brudne talerze w zlewie naruszą harmonię nawet nieskazitelnie czystego salonu. Ze względu na to, trzeba zachowywać konsekwentny porządek. Przede wszystkim we wnętrzu nowoczesnym, pochowajmy wszelkie utensylia i sprzęty do szafek. Jeśli lubimy eksponować kolekcje np.: ceramiki, szkła, ozdobnych puszek, mosiężnych patelni, czy cokolwiek co nam w duszy gra, pamiętajmy by nie gryzło się z resztą mieszkania.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon – okap

Bardzo ważny w kuchni otwartej na salon jest okap. Choć większość myśli o wyborze okapu prawie na samym końcu remontu wnętrza, czy budowy domu, to dla nas wyciąg jest istotny. Bo już na samym początku warto zrobić założenie, gdzie będzie wyciąg, a gdzie mamy komin. Przygotowanie odpowiednich rur wentylacyjnych, wpływa bezpośrednio na wydajność i hałas okapu. Bez względu na to, czy postawimy na dyskretny, schowany w szafce, czy lśniący w nowoczesnej formie, który stanie się ozdobą wnętrza, okap musi być dobrej jakości, aby zapewnił nam komfort pracy, a zapachy nie wydostawały się na salon.

Kuchnia z salonem

Kuchnia otwarta na salon – jak ją wydzielić?

Ostatnią, ale niezwykle istotną sprawą jest, w jaki sposób oddzielimy wizualnie kuchnię od salonu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna.

Kuchnia otwarta z wyspą

Może być niska, lub z murkiem ukrywającym blat roboczy przed oczami przebywających w  części wypoczynkowej. Wyspa może także pełnić rolę barku, przy którym ustawimy stołki dla gości chętnych rozmawiać z nami podczas gotowania. Taki blat może też pełnić rolę stolika śniadaniowego, gdzie można coś przekąsić na szybko.
Na granicy stref może stanąć też stół, wizualnie odgradzając część roboczą od wypoczynkowej. Innym rozwiązaniem jest także wąska ścianka, na której może zawisnąć telewizor. Wtedy kuchnia będzie półotwarta, ale nadal stanowić będzie integralny element części dziennej. Zamiast ścianki może to być bardziej transparentny regał z książkami, lub kwiatami.

W wersji dla odważnych, można zrezygnować z jakichkolwiek podziałów i kuchnię urządzić całkowicie otwartą, aranżując ją pod jedną ze ścian.