Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim zupełnie niedawno wdarła się do polskich mieszkań, choć jej rozkwit przypada już na lata powojenne. Styl skandynawski od tamtej pory wciąż wzbogaca światowy design kolejnymi ikonami, bo wiele projektów naszych sąsiadów z północy staje się klasykami.
Wnętrza w stylu skandynawskim
Oglądając wnętrza w tym stylu częstokroć napotykamy więc słynne Ant czy Egg Chair Arne Jacobsena, lampę PH5 marki Louis Poulsen, nieśmiertelną już lodówkę Smeg, czy nawet nowoczesne krzesełko dla dzieci Trip Trapp od Stokke. Dlaczego tak się dzieje? Bo styl ten cechuje prostota i funkcjonalność, a co za tym idzie nieprzemijalność. Wnętrza w stylu skandynawskim są lekkie i nie narzucające się. Siła tego stylu tkwi w prostocie. Skupia się na potrzebach użytkownika, chce ułatwić mu życie, cieszyć oko, ale jednocześnie nie dominując przestrzeni.
Kuchnia w stylu skandynawskim jest strzałem w dziesiątkę, właśnie ze względu na jej funkcjonalność i lekkość. W takim wnętrzu nowoczesność miesza się z tradycją, stąd częste elementy vintage. Nie zapominajmy też o tym, że Skandynawowie są bardzo ekologiczni. Powtórne wykorzystanie starych przedmiotów to najlepszy recycling z możliwych. Może to być stary stół, któremu dano drugie życie, wisząca półka na talerze, lub choćby puszki po herbacie. Ładnie wyglądają krzesełka, czasem każde w innym, pastelowym kolorze. W tradycyjnych północnych wnętrzach często spotkać można przepastne kredensy, bądź nowoczesne bufety nawiązujące do nich formą.
Kuchnia w stylu skandynawskim – szara, biała?
Skandynawowie narzekają na brak światła w domach, dlatego wywodzący się stamtąd styl stawia przede wszystkim na biel, szarości, beże i inne jasne, rozświetlające wnętrze kolory. Czerpie również z surowców łatwo dostępnych, stąd taka duża ilość drewna i naturalnych tkanin. Fronty mebli w stylu skandynawskim mogą być zupełnie proste, lub z płycinami. Dlatego warto, by kuchnia w stylu skandynawskim szara czy biała, ubrana była w blaty drewniane.
Ciepła barwa tego surowca ociepla zimną, wszechobecną biel i szarości. Uchwyty do szafek najczęściej są w rustykalnym stylu, w formie metalowych muszelek, a także ceramicznych gałek.
Drewno króluje nie tylko na blatach – pokrywa również podłogi i ściany. Świetnie wpisuje się w styl skandynawski występując w formie malowanej na kremowo czy szaro boazerii. Na ścianach najczęściej jednak można spotkać klasyczne białe płytki albo malowaną surową cegłę. Na podłogach obok desek, szachownica z czarnych i białych kafli.
Jakie dodatki do kuchni w stylu skandynawskim ?
O ile meble w skandynawskim stylu nie odbiegają od palety bieli i szarości, zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w kwestii tkanin. Te czerpią z natury, zatem mamy tutaj mnóstwo zieleni, błękitów, a przede wszystkim czerwieni połączonej z bielą. I choć dodatków w kontrastujących kolorach nie ma dużo, Skandynawia kocha się w bogactwie wzorów. Od tych retro, z dużymi motywami, poprzez te rodem ze swetrów z gwiazdkami i jelonkami, koniki Dala, aż po całkowicie nowoczesne desenie.
W kuchniach w stylu skandynawskim nie brak poduch, skór owczych i chodniczków, które ocieplają wnętrze i nadają mu przytulności. Często w kąciku jadalnym napotykamy ławy, zarzucone miękkimi poduszkami i futrzakami.
Styl pochodzący z Finlandii jest skromniejszy – tutaj najczęściej widać kontrastujące ze sobą biel i czerń. Są to niemal ascetyczne w palecie barw wnętrza, czasami urozmaicone bladym różem lub błękitem. Najpopularniejszym chyba wzorem pochodzącym z tej części Skandynawii jest Sokeri, przedstawiający galaretki w cukrze. Pojawia się na ściereczkach, plakatach i obrusach.
Kuchnia w stylu skandynawskim – niezbędne oświetlenie
Niezmiernie ważne w stylu skandynawskim jest oświetlenie. Tutaj również króluje prostota – minimalistyczne lampy w papierowych lub obitych tkaniną abażurach, proste oprawy, szkło i metal. Naturalne światło w krajach północnych jest towarem deficytowym, zatem w kuchniach urządzonych w tym stylu rzadko można spotkać w oknach coś poza roletami. Jeśli już pojawia się zasłona to z naturalnej, jasnej tkaniny i wcale nie zasłania, a jedynie zdobi.
Po więcej informacji zapraszamy na nasz profil na fb