fbpx

Jak zapewnić porządek w kuchni? Sposoby na organizację

11 stycznia, 2016

Nieporządek w kuchni to spory problem, zwłaszcza w tych małych, blokowych. Przebywanie we wnętrzu, gdzie na blatach piętrzy się mnóstwo kubków, pojemników i puszek bywa nieznośne, zwłaszcza dla ascetów i osób ceniących sobie ład. Wyeksponowanie przedmiotów, które zdobią ma korzystny wpływ na dobre samopoczucie. W takim bądź razie, postawienie na maksymalnie zabudowaną przestrzeń, wydaje się tutaj na miejscu. Szafki wysokie, zabudowane pod sam sufit oraz zagospodarowanie przestrzeni pod parapetem będzie słusznym rozwiązaniem. Zatem, zapraszam każdego kto kocha ład, do zapoznania się z tym jak zapewnić porządek w kuchni.

Jak zapewnić porządek w kuchni? Kolor ma znaczenie

Kolor zabudowy ma znaczenie. Jasne kolory dodadzą przestronności, ale jeszcze bardziej podkreślą porządek w kuchni. Mocne kolory wręcz przeciwnie. Odpowiednie będą pastelowe barwy mebli, za to z jaskrawymi dodatkami dla ożywienia. Meble projektujmy również w kolorze ścian, wtedy optycznie się z nimi zleją i nie przytłoczą wnętrza. Jeśli fronty szafek pozostaną gładkie, przestrzeń zostanie ujednolicona. Wydaje się bardziej harmonijna i uporządkowana, zwłaszcza jeśli zrezygnujemy z widocznych uchwytów, a postawimy na nowoczesne rozwiązania. Czyli systemy firmy Blum będą jak najbardziej pomocne w zaprojektowaniu kuchni. Decydując się na szkło, lub fronty wykonane z lakierowanego MDF-u wykonujemy kolejny dobry ruch, gdyż powierzchnie refleksyjne – powiększają. Dodatkowo szafki na wysoki połysk nadają wnętrzu cech stylu glamour.

Styl glamour

Dokonując wyboru kolorów należy pamiętać o zachowaniu harmonii i kolorystycznych proporcji. Ponad 60% powierzchni powinno mieć kolor podstawowy, bazowy – meble i ściany. Pozostałe 30% to kolory dodatków i podłoga.

Jak zachować porządek w kuchni

Jak zapewnić porządek w kuchni? Niedoceniane skosy

Warto zabudować skosy na poddaszu. Skosy są często niedoceniane i traktowane po macoszemu, a przy dobrych rozwiązaniach technicznych można znacznie powiększyć przestrzeń do przechowywania. Poniżej przykład dobrze wykorzystanej przestrzeni pod skosem.

jak zapewnić porządek w kuchni

Jak zapewnić porządek w kuchni? Co w tym pomoże?

Warto zrezygnować lub spróbować ograniczyć ilość przedmiotów znajdujących się na wierzchu do minimum cieszącego oko. Gdzie to wszystko schować? Tu z pomocą przychodzą sprytne rozwiązania, które pomogą w organizacji przestrzeni i bardzo ułatwią codzienne korzystanie z kuchni.

Jak zapewnić porządek w kuchni? Szuflady

To najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Ponieważ szuflady wysuwają się bardzo lekko oraz dają łatwy, i szybki dostęp do całej zawartości, są niezastąpionym elementem w meblach. Mało kto zna innowacyjne rozwiązanie narożnika SPACE CORNER.
Przyprawy i półprodukty nie zalegają na blacie, kiedy ukryjemy je w podręcznej szufladzie, a są na wyciągnięcie ręki. Pamiętać należy o ergonometrii, aby umieścić je w miejscu najbardziej logicznym, czyli w pobliżu blatu roboczego i kuchenki. Warto zainwestować w pojemniki z przeszkloną górą, dla łatwego zlokalizowania szukanego produktu, bądź pomyśleć o widocznych na pierwszy rzut oka etykietach.

Jak zapewnić porządek w kuchni? Cargo

Kolejnym rozwiązaniem, aby zapewnić porządek w kuchni, jest wykorzystanie wyciągów podblatowych lub wysokich cargo. W zależności od potrzeb, czy wielkości kuchni, sami dopasujemy rodzaj potrzebnego systemu. Wyciągi służą do przechowywania suchych produktów. Wysokie systemy posłużą na przykład jako domowa spiżarnia. Są również wyciągi dostosowane do przechowywania środków czystości.

Dolne szuflady wykorzystajmy do przechowywania rzeczy rzadziej używanych, takich jak blachy do pieczenia, bądź warzywa, z którymi często jest problem w kuchni. Jeśli schowamy je w wysuwanych koszach cargo zapewnimy im odpowiednią wentylację, zapobiegającą psuciu się warzyw. Będą schowane, a jednocześnie łatwo dostępne.

Jak zapewnić porządek w kuchni? Tandem

Sysytem Tandem, to rozwiązanie które troszkę przypomina lodówkę, gdyż żywność układamy zarówno wewnątrz szafki jak i na stelażu, który jest na drzwiach. Podczas otwierania szafki, półki które są z tyłu przesuwają się do przodu. Mamy więc łatwy dostęp do wszystkich zapasów.


Dużym problemem w mieszkaniach jest przechowywanie szczotki, czy mopa, zwłaszcza jeśli nie mamy przeznaczonego na to specjalnego pomieszczenia. Warto w tym celu zagospodarować bok zabudowy kuchennej, tworząc wąską szafkę z haczykami i półkami.

Deska wysuwana spod blatu, kosze cargo, nowoczesne rozwiązania do segregacji śmieci, czy wykorzystania przestrzeni w szafkach narożnych, wszystko to pomaga uporządkować przestrzeń. Z dobrym planem nawet mała kuchnia, będzie ergonomiczna i pojemna. I wcale nie musi być zabałaganiona.