Segregowanie odpadów zasada 3R

Październik 9, 2012 By In Blog No Comment

Segregowanie odpadów zasada 3R. W Polsce wytwarza się 135 milionów odpadów rocznie, w tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe, a 11 milionów ton to odpady komunalne. Średnio każdy Polak wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych rocznie. Biorąc pod uwagę Unię Europejską liczba kilogramów na osobę wynosi 360-620. Trudno wyobrazić sobie piętrzące się ogromne hałdy śmieci. Aby zmniejszyć te przerażające liczby i nie zrzucać problemu odpadów na następne pokolenia trzeba zastosować zasadę 3R – segregowanie odpadów zasada 3R. Co to jest 3R ?

Reduce – unikanie powstawania odpadów. Przede wszystkim kupuj odpowiedzialnie, a więc to co jest ci niezbędne. Zamiast korzystać z reklamówek zabierz na zakupu torbę wielokrotnego użytku.

Reuse – wielokrotne wykorzystanie odpadów. Nie wyrzucaj zbędnych rzeczy, ubrań, sprzętu gospodarstwa domowego, tylko przekaż potrzebującym. Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych.

Recycle – odzysk surowców wtórnych. To ostateczność. Produkt niezdatny do dalszego użytku powinien być przetworzony. Korzystaj z pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci, przed wyrzuceniem, pamiętaj o zgnieceniu kartonika bądź butelki. Idealnym rozwiązaniem w kuchni jest szuflada zlewozmywakowa z wykorzystaniem pojemników do segregacji.

Kolejność nie jest tutaj przypadkowa.  Najlepsze dla środowiska jest ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie, czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Natomiast ich racjonalne przetwarzanie ograniczy obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.

Warto używać zasad ekologicznego podejścia do surowców i energii, przecież chodzi tu o NASZĄ planetę.

Segregowanie odpadów zasada 3R

Źródło zdjęcia: http://visibleearth.nasa.gov/view.php?id=57723

Tags :

Dodaj komentarz