Minimalizm w kuchni

Maj 30, 2016 By In Blog No Comment

Minimalizm w kuchni to banał, ale …

Kuchnia naprawdę jest sercem każdego domu, dlatego właśnie nadaje mu charakter. Warto urządzić ją tak, by miała kojący wpływ na nasz nastrój. Jak sprawić, by poprawiała humor?
Jeśli wokół piętrzy się bałagan, stajemy się niespokojni. Tak samo dzieje się wtedy, gdy na blatach i półkach w kuchni zalegają tony utensyliów i sprzętów, a oczy nie potrafią skupić się na jednej rzeczy, lawirując od jednego przedmiotu do drugiego, od przypadkowego koloru do innego przypadkowego koloru. Pozbycie się bałaganu poprawia nastrój, a wchodząc do minimalistycznie urządzonego domu odczuwa się spokój. Jeśli wszystko jest pochowane i ma swoje miejsce, kuchnia wydaje się być zorganizowana i harmonijna, a co najważniejsze, koi nerwy. Dlatego przy jej urządzaniu warto zdecydować się na minimalizm.
W kuchni minimalistycznej utensylia znajdujące się zwykle na wierzchu są całkowicie pochowane. To wymaga zaplanowanego z mistrzowską precyzją sposobu przechowywania tych najczęściej używanych przedmiotów. Na co dzień sięgamy w kuchni po te same narzędzia. To „niezbędne minimum” jest inne dla każdego z nas, ale znamy przecież swoje zwyczaje i możemy tak porozmieszczać usytuowanie noży, garnków czy misek, by jak najbardziej zminimalizować czas potrzebny na ich wydobycie. W takiej kuchni, może nawet bardziej niż w każdej innej, ogromną rolę odgrywa dobre wyposażenie wewnętrzne szafek – niezawodne suwnice do szuflad, cargo, łatwe w obsłudze systemy otwierania szafek. Warto tu zainwestować, bo przecież będziemy otwierać i zamykać drzwiczki częściej, niż użytkownik kuchni urządzonej w innym stylu.

Minimalistyczne wnętrza

W większości mają naturalną paletę barw – od bieli, poprzez beże i szarości. Te kolory relaksują. Czasem urozmaica je żywsza barwa, ale trzeba wprowadzić ją umiejętnie, decydując się na kilka plam w tym samym odcieniu, dla zachowania równowagi. Taki zbieg pomaga uniknąć nudy.
Minimalizm to dobre rozwiązanie nie tylko dla małych kuchni, choć oczywiście dla takich jest jedynym rozsądnym wyjściem. Pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne jeśli jest w nim mniej rzeczy, a przestrzeń nie jest pocięta niepotrzebnymi płycinami frontów, czy zalegającymi na wierzchu przedmiotami. Poza tym, kuchnia minimalistyczna jest łatwa w czyszczeniu – nie trzeba gimnastykować się ze ścierką naokoło durnostojek – dzięki temu skracamy czas potrzebny na sprzątanie.

Kuchnia minimalistyczna jest ponadczasowa

Jeśli zdecydujesz się na proste i nieprzekombinowane linie, klasyczne rozwiązania, takie jak brak uchwytów, dobre jakościowo materiały – kamień, drewno czy stal, możesz być pewien, że nie straci na aktualności przez wiele lat. Łatwo ją też zmodernizować, wzbogacając o nowe, harmonizujące dekoracje, lub plamy koloru. Można nadać jej wybrany charakter – jeśli do prostej w formie drewnianej kuchni dodamy szklane lampy nad blatem, unowocześnimy ją. Jeśli dodamy kolorowy plakat na ścianie i kilka pasujących doń wazonów, sprawimy że będzie cieplejsza.
Kuchnia w stylu minimalistycznym nie musi być futurystyczna. Może wpisywać się w klimat skandynawski, jeśli obok bieli szafek zagości w niej ciepłe drewno. Będzie tradycyjna (nie tracąc na nowoczesności), jeżeli zdecydujemy się na fronty w kolorze ciemnego drewna i metalowe sprzęty. Można nadać jej styl glamour, wprowadzając do wnętrza srebro, bądź złoto i szkło. Gdy do matowych drewnianych frontów o wyraźnym usłojeniu dodamy miedziany zlew i czarną baterię, nadamy kuchni stylu rustykalnego.  Minimalizm w kuchni http://blog.jelanieshop.com/interior/interior-decorator-laura-seppanen/Kuchnia wyda się bardziej nowoczesna, jeśli zastosujesz fronty z połyskiem.
 Kuchnia drewniana http://www.dwell.com/house-tours/article/desert-utopia#9 Ciepła barwa drewna sprawia, że choć nowoczesna w formie, ta kuchnia zdaje się być bardziej tradycyjna. Dyscyplina w ograniczeniu palety dodatków do minimum opłaca się – wprowadza harmonię.
 Nowoczesne meble kuchenne http://www.archdaily.com/585736/house-g-bechter-zaffignani-architekten/54b04aade58ece528e00002e_house-g-bechter-zaffignani-architekten_grbh_11-jpg/    Zabudowa przypomina rzeźbę. Jest skromna, dzięki matowym powierzchniom i bardzo męska. Gdyby nie widoczna bateria i piekarnik, trudno byłoby powiedzieć, że to kuchnia.
 Elegancka kuchnia http://beautifulhomesdesigns.com/10-kitchens-that-will-make-your-mouth-water.html/contemporary-white-kitchen Minimalistyczne wnętrze o ograniczonej palecie naturalnych kolorów. Ożywiono je kilkoma plamami żółci, dla ożywienia i zniwelowania wrażenia nudy.

 Styl glamour w kuchni http://www.apartmenttherapy.com/gold-accents-in-the-kitchen-from-just-a-little-to-a-whole-lot-208447?crlt.pid=camp.8RAlo5wKduFF Minimalistyczna ale zdecydowanie nie nudna. Odważna i w stylu glamour. Wszytko pochowane, ograniczona paleta barw i wykorzystanych materiałów – króluje kamień i ciepłe w barwie drewno, idealnie pasujące do złota.

 Nowoczesne meble kuchenne https://pl.pinterest.com/pin/436145545143209707/ Skandynawski minimalizm w najczystszej postaci – biel i ciepłe światło, drewniane blaty i podłogi. Wszystko pochowane i zredukowane do niezbędnego minimum, a jednak ciepłe dzięki owczej skórze, ziołom i prostej rolecie.

 Kobieta w kuchni http://www.thedesignchaser.com/2014/03/homes-to-inspire-white-flooring.html  Minimalizm po babsku. Zimna betonowa ściana i chłodne szkło dla towarzystwa wszechobecnej, połyskującej bieli. A jednak ciepło dzięki słodkim dodatkom w postaci kropek i różu. Uroczo.

Nowoczesna kuchniahttp://petitepassport.com/2015/10/12-x-designer-kitchens/ Ultra nowocześnie. Drewno i złoto ocieplają kamień. Lampa przyciąga uwagę i podkręca design wnętrza.

 Szarość w kuchni z drewnem W tej kuchni zastosowano chłodne grafitowe fronty, ale ocieplono je drewnem. Kuchnia jest minimalistyczna i nowoczesna, ale nie wieje chłodem.

 Elegancka kuchnia Niezwykle harmonijna kuchnia. Biel uspakaja, drewno ociepla, a szkło i forma zabudowy wprowadzają element nowoczesności.

 Kolor niebieski w kuchni Minimalizm w nowoczesnej postaci. Plamy czerni i turkusu ożywiają naturalną paletę barw.

Dodaj komentarz